Αρχική ~ Αθλητισμος ~ Πάλη: Χρυσός ο Πρεβολαράκης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων

Πάλη: Χρυσός ο Πρεβολαράκης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων

Το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας που διεξάγεται στην Λιθουανία κατέκτησε ο Γιώργος Πρεβολαράκης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μετείχε στην κατηγορία των 74 κιλών και νίκησε στον πρώτο αγώνα του τον Ακρεμ (Αλγερία) με 8-0. Στη συνέχεια αντιμετώπισε τον Ρώσο Τιουλιουμπάεφ και επικράτησε με 6-1.

Στον ημιτελικό αγωνίστηκε απέναντι στον Τζαφάρι (Ιράν) και νίκησε με 6-1, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τον τελικό. Εκεί αντιμετώπισε τον Νουραλίεφ. Απέναντι στον Ουκρανό αθλητή ο Πρεβολαράκης έπιασε γι’ ακόμη μια φορά εκπληκτική απόδοση και νίκησε με 6-1, ανεβαίνοντας στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Πηγή: zougla.gr

Αφήστε το σχόλιό σας

x

Πιστό στο… ραντεβού με τα μετάλλια ήταν και σε αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα το πλήρωμα ...